in

Автоголот го реши дербито од првото коло: Французите се подобри од Панзерите!

Француските фудбалери ја совладаа Германија во Минхен со резултат 1:0 (1:0) во дербито на првото коло од групата Ф на Европското првенство.

Дуелот на последните два светски шампиони на „Алијанц Арена“ му припадна на сегашниот. Одлучувачкиот момент се случи во 20-та минута, кога германскиот стопер Матс Хумелс си постигна автогол и им помогна на „галските петли“ триумфално да ја започнат кампањата за обединување на европските и светските титули.

Судирот на екипите кои спаѓаат во кругот на најтесните фаворити за евро трофејот донесе голема борба, високо темпо и квалитетен учинок, но не и многу реални можности. Не сметајќи ги двата оправдано поништени гола на Французинот, двата поради офсајд позиција на Килијан Ембапе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote