in

Американската армија извикува антисемитски корисник на Twitch

Се чини, тие не ја зафатија платформата.

Денес, Армијата се најде во ново тенџере со топла вода откако припадникот на Армијата Национална гарда, Аксел „ЗексОГ“ Торес, извика во живо антисемитско корисничко име, како што први објави Матичната плоча. „Јо, шест милиони не беа доволни, ви благодарам многу за следното, ве ценам“, рече тој.

Дури минатиот месец тимот за еспорт на американската армија се врати на стримингот на Twitch. Тие ќе направеа пауза од еден месец, поттикната од прилично спектакуларен пад – тие забрануваа луѓе во разговорот за да прашаат за воени злосторства. (Нашите вооружени сили стрмнуваат на Twitch затоа што е одлично место за регрутирање, во случај да се прашувате зошто на гранките на војската им требаат канали на Twitch.)

Клипот се чувствува непростувачки, иако тоа е само основен протокол на Twitch за да ги извикате вашите донации и следува. (Иако генерално би се надевале дека модовите ќе забранат некој со тоа корисничко име на повидок.) Видете, Twitch е претежно неискрлива платформа, а некои од нив се населени со типови на луѓе кои сметаат дека смешното антисемитско корисничко име е смешно.

Матичната плоча, од своја страна, доби изјава за целата работа од Армијата. „Ова беше несреќна ситуација и се коси со вредностите на Армијата за поттикнување на инклузивност и разновидност. Ние работиме со наши волонтери на страницата за грчеви [Армиска национална гарда] за да ги едуцираме за имињата на екранот што може да има расно или негативно чувство зад себе “, изјави за матичната плоча потполковник Jamејми Алан Дејвис од Армијата на Националната гарда. Дејвис исто така рече дека стримерите веќе нема да ги објавуваат „тие типови на имиња на екрани“ додека пренесуваат.

Иако ова не е првата четка што ја имаа нашите вооружени и стриминг сили со хумор од едгелорд на Twitch. Пред неколку дена, специјалистот за персонал Брендон Чендлер ја проследуваше неодамна популарната игра со скриени улоги меѓу нас на каналот на американската морнарица со неколку свои „блиски пријатели“ – со кориснички имиња како „Јапонија 1945“, „Нагасаки“ и „Гејмер“ Збор “. Двајца се референци за атомското уништување на Јапонија на крајот од Втората светска војна, а едната е повикување на популарниот јутубер Феликс „PewDiePie“ Кјелберг кој го нарекува непријателскиот играч во ПАБГ „е*ано нешто“. (Сега е мем!).

Како и да е, во големата шема на работи, ова е прилично мал компир: Западниот брег гори, QAnon е мејнстрим сега, а пандемијата се влошува во Америка дури и кога другите земји почнуваат да се враќаат во нормала – или барем изгледа на тој начин од мојот извор на Instagram. Сè што знам е дека секако е нешто што вооружените сили на Америка не можат да сфатат како да регрутираат тинејџери за да се борат во нашите бесконечни војни во странство, без да извикуваат антисемитски корисник на Твич!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote