in

Андерсон ги заменува Новак, Федерер и Надал во Советот

Поранешниот потпредседател на Советот на играчи на АТП, Кевин Андерсон, ќе го замени Новак Џоковиќ на местото председател.

Kevin Anderson

Џоковиќ се повлече од таа позиција пред US Open и стана лидер во создавањето на новата Асоцијација на на играчи.
Покрај него, оставки поднесоа и Џон Иснер, Васек Посписил и Сем Квери, а АТП објави дека четворица нови играчи се избрани во Советот – Феликс Аугер-Алиасим ќе ги претставува оние од 1 до 25 место на списокот, а ги има и Џереми Шарди, Џон Милман и Енди Мареј.
Покрај нив, во советот се и Јен-Хсун Ли, Јирген Мелцер, Бруно Соарес, како и две големи имиња – Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote