in

Бизнисот на Амазон генерираше профит од 1,6 милијарди долари во 2019 година за USPS, открива новиот извештај.

Изгледа дека тврдењата на претседателот Трамп дека УСПС губи пари во Амазон се далеку.

Во извештајот за бомба во „Вашингтон пост“ денес има детали за тековната расправија меѓу администрацијата на Трамп и американската поштенска служба и тој дава увид во тоа колку е профитабилен бизнисот на Амазон за агенцијата.

Според документите добиени од надзорната група Американски надзор, Амазон оствари 1,6 милијарди долари профит и 3,9 милијарди долари приход за УСПС во фискалната 2019 година година, со поштенската услуга да испорача 1,54 милијарди пакети за гигантот за електронска трговија Тоа претставуваше околу 30 проценти од вкупниот волумен на Амазон минатата година, а според „Пост“, приходите се зголемија оваа година.

Претседателот Трамп се жали барем во последните две години – без да наведе докази – дека УСПС губи „1,50 УСД во просек за секој пакет“ што го доставува за Амазон. Претседателот на Твитер објави во 2018 година дека Амазон го користи USPS како „Момче за испорака“, ставајќи ги трговците на мало надвор од бизнисот и плаќајќи малку даноци. Тој, наводно, извршил притисок врз тогашниот генерал на пошта Меган Бренан да ја удвои стапката што УСПС им ја наплаќа на Амазон и други компании.

USPS изгуби 8,8 милијарди долари во фискалната 2019 година, што е двојно повеќе од загубата од 2018 година. Но, за неговите загуби главно се обвинува барањето од Конгресот за 2006 година, пензијата за пензиски фондови и пензионерската здравствена заштита да ги чини децении во иднина, а не Амазон . Минатата година, овие трошоци вклучуваа 320 милиони долари зголемување на трошоците за пензиски придонеси и 3,5 милијарди американски долари зголемување на трошоците за надоместоци на работниците, што не беше неутрализирано од зголемувањето на приходите од 0,7 проценти.

Внатрешните белешки на УСПС откриени во извештајот на Пост покажуваат дека „нефинансираните владини мандати“ се повеќе штетни на фискалното здравје на агенцијата отколку на кој било договор со Амазон, и покрај спротивните изјави на претседателот. Кога УСПС и Амазон работеа на преговори за нов договор во пролетта оваа година, внатрешните белешки предупредуваа дека ако ги зголеми стапките превисоко, тоа може да ја изгуби деловната активност на Амазон од конкурентите.

Претседателот во август рече дека намерно го финансира УСПС за да го отежне гласањето по пошта, но се појави дека ја смени својата позиција неколку дена подоцна, твитувајќи „спаси ја поштата“. Тој исто така се спротивстави на финансирањето од 10 милијарди долари за коронавирус што УСПС го доби во јули, иако можеше да добие нешто од тој договор: тој беше даден во замена за информации во врска со највисоките договори за клиенти од приватниот сектор на агенцијата, потенцијално давајќи му муниција за да покаже USPS не е фискално одговорен или дека Амазон барем делумно беше виновен за финансиските проблеми.

Новото известување не чини да поддржува ниту еден аргумент, сепак; дури и без огромното деловно работење што Амазон го даде на УСПС минатата година, агенцијата сè уште немаше да може да оствари профит благодарение на својот деловен модел.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote