in

Ботас најбрз на првиот тренинг во Португалија

Валтери Ботас, Луис Хамилтон и Макс Верстапен го продолжија трендот на 2020 како најчестите 3 возачи кој се наоѓаат на највисоките позиции на првиот тренинг кој се одржа во Португалија. На првата посета на F1 во Портимао, Ботас беше 0.339 секунди пред Луис Хамилтон.

Верстапен беше само 0.781 секунди зад Ботас, но возеше со тврди гуми целата сесија. Чарлс Леклерк имаше одличен настап со Ферарито и се најде на 4тата позиција само неколку илјадитинки пред вториот болид на Ред Бул.

На останатите позиции како 6ти се најде Саинц, а веднаш зад него Перец и Раиконен. Даниел Рикардо и Пијер Гасли ја комплетираа првата десетка на слободниот тренинг на Големата Награда на Португалија.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote