in

Ботас со пол позиција на Големата Награда во Германија

Валтери Ботас ја завзема пол позицијата на Големата Награда на Ејфел во Германија. Тој беше побрз од возачот на Ред Бул Макс Верстапен и неговиот тимски колега Луис Хамилтон. Ботас беше побрз од Хамилтон за 0.256 секунди. 

Макс Верстапен се доближи на Мерцедесите најмногу оваа сезона, но не успеа да ги раздвои. Шарл Леклерк се позиционираше на четвртото место со неговото Ферари и го израмни најдобриот нивни резултат во квалификациите оваа сезона. Алекс Албон заврши на петтата позиција, веднаш зад него се најдоа Рената на Рикардо и Окон. Мекларените на Саинц и Норис беа 8ми и 9ти, а Перез заврши 10тата позиција.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote