in

Венгер верува дека Лигата на Нации треба да се отстрани

Поранешниот менаџер на топџиите верува дека Лигата на Нациите треба да престане да се игра, а Светското и Европското првенство да се одржуваат секоја година, бидејќи фудбалот треба да се адаптира на „модерниот свет“

„Треба да ги остраниме Лигата на Нациите и да пронајдеме подобри турнири за репрезентациите. Доколку ги прашате луѓето на улица што е Лигата на Нации никој нема да знае да ви одговори на тоа прашање. Треба да имаме што е можно помалку репрезентативни настани на годишно ниво. Европското и Светското првенство треба да се одржуваат секои 2 години, а не 4. Квалификациите за нив треба да се случуваат во 1 месец со што ќе се упрости процесот на купување на ТВ права на компаниите“ изјави легендарниот француски стратег.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote