in

ВНИМАВАЈТЕ! Опасен вирус ги демне корисниците на Андроид

Изворниот код за популарната функција за малициозен софтвер што ги напаѓа банкарските услуги на Андроид, е објавен на јавен форум. Како резултат, се појавија нови стравувања од многу можни напади на компјутерски криминал.

Креаторите на Тројан, наречен Кербер, најпрво се обиделе да го продадат овој малициозен софтвер на аукција на други сајбер криминални организации, но се чини дека не успеале, па го напуштиле проектот, и оттогаш кодот е достапен за секого.

Експертите за компјутерска безбедност од „Касперски“ забележаа моментално зголемување на бројот на мобилни уреди заразени со овој тројанец, бидејќи сајбер-криминалците го користат овој сложен и софистициран малициозен софтвер за да ги измамат корисниците на уреди со „Андроид“ низ цела Европа, пренесува „Зимо“.

Кербер првпат беше забележан во средината на 2019 година и беше понуден преку криминални форуми како услуга во форма на малициозен софтвер (MaaS). Со други зборови, секој компјутерски криминалец кој сакал да користи банкарски малициозен софтвер за да ги нападне потрошувачите, може да се претплати на Кербер и да добие одредена провизија врз основа на таа претплата.

Откако се појави на „подземната сцена“ на компјутерски криминал, Кербер беше промовиран неколку пати, бидејќи на него се додадени механизми за кршење на двофакторната проверка и можноста за далечинско управување на уредите.

Аналитичарите кои го проучувале кодот достапен на интернет, наречен Kerber v2, и со помош на него, криминалците сега можат да испраќаат и крадат СМС-кодови, а со тоа да се „инфилтрираат“ во банкарска апликација и да преземаат туѓи податоци.

Постојат две основни работи што корисниците на телефони на Андроид можат да ги направат за да се заштитат: Првата е да ја преземат апликацијата исклучиво од Google Play Store или официјалните веб-страници, а втората е да се користи антивирус за Андроид како дополнителен слој на заштита.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote