in

СлаткоСлатко Што?Што?

Во Дубаи е отворен највисокиот базен во светот! [ВИДЕО]

Импресивен базен за гости е отворен во новоотвореното луксузно одморалиште во Дубаи, лоциран на 77-ми кат, на висина од скоро 300 метри, што е рекордна висина за еден базен, потврдено во Гинисовата книга на рекорди.

Долга 94,84 метри и ширина 16,5 метри, тоа е скоро двојно подолго од олимпискиот базен.

Базенот е отворен само за гости на хотели на возраст над 21 година, но во прекрасниот поглед можат да уживаат и оние кои резервираат место во азискиот ресторан Зета Седумдесет Седум, наречен така затоа што, како и базенот, се наоѓа на 77-ми кат на хотелот.

Но, висината на која е изграден базенот не е единствената што им донесе на своите сопственици Гинисов рекорд.

Одморалиштето Адрес Бич, кое е сопственик на одморалиштето, заедно со Адрес Бич Резиденс е сместено во две кули поврзани во подножјето и повторно со ‘небесен мост’ на 63 и 77 кат.

Во тој дел од кулите, на висина од скоро 300 метри, има луксузни апартмани и апартмани, што е внесено и во Гинисовата книга на рекорди.

Импресивната зграда е отворена во декември 2020 година и е уште една во низата архитектонски атракции во Дубаи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote