in ,

Голема чест: Хуманиот Рашфорд постана Британски витез!

Голгетерот на Манчестер Јунајтед, Маркус Рашфорд беше одликуван со Орден на Британското царство (MBE), кој кралицата Елизабета Втора го доделува за хуманитарна достигнувања.

Marcus Rashford
Манчестер Јунајтед, Рашфорд

Младиот фудбалер на Манчестер Јунајтед и репрезентацијата на Англија ја доби наградата MBE за борба против детската сиромаштија за време на пандемијата Ковид-19.

Маркус Рашфорд иницираше кампања во последните неколку месеци, по што владата на премиерот Борис Johnонсон, и покрај првичното противење, одлучи да ја продолжи програмата за обезбедување бесплатни оброци на деца од сиромашни семејства што беше основана за време на карантинот, додека училиштата беа затворени поради пандемијата на коронавирусот.


Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote