in

Дали ,,крилестиот телефон“ е најиновативното мобилно решение за 2020 година?

Новиот LG, на прв поглед, изгледа како секој друг паметен телефон денес, но само додека не ги „рашири крилјата“ …

Презаситеноста на глобалниот пазар на паметни телефони со разни можни големини, форми, карактеристики и цени, ги натера производителите да си го постават прашањето: Што понатаму?

Одговорот на ова прашање беше минатата година во форма на телефон со преклопен екран, што го понудија големите производители Samsung, Huawei, Motorola, Microsoft, а Xiaomi исто така планира наскоро да претстави ваков уред.

Долго време, сепак, немавме можност да слушнеме дека LG „објави“ нешто ново, иновативно решение, кога паметните телефони се во прашање. До сега… Таа јужнокорејска компанија само што претстави паметен телефон со невиден концепт – LG Wing.

Тој уред, на прв поглед, изгледа како секој друг паметен телефон денес. Голем екран со тенки рабови, 6,8 инчи, систем со три камери, од кои главната има 64MP сензор, „поп-ап“ поп-ап селфи камера, Qualcomm Snapdragon SDM765 процесор, 8 GB RAM меморија … Сепак, новиот и иновативен е скриен под екранот, но и во него.

Под главниот екран, LG Wing крие друг, помал екран. Големиот екран може да се сврти за 90 степени, кога ќе се добие конфигурација во форма на Т, каде што ротираниот екран станува главен, а помалиот (3,9 инчи) под него, помошен при „управување“ со завршената работа. изведена на главниот екран.

Ова решение може да изгледа чудно, но според она што може да се види на различни страници и канали на YouTube, се чини дека има повеќе од една практична апликација.
На пример, кога се користи главната камера, целиот голем екран ја следи рамката што се снима, додека помалата ги прикажува сите потребни команди, така што фотографирањето или фотографирањето е многу полесно со само една рака.

Слично е на самите игри, каде помал екран може да игра улога на џојпад или дополнителен екран за да спречи паралелно дејство.

Кога “превртениот” екран се користи за сурфање на Интернет, тогаш тастатурата “се преместува” на помал екран и се користи како кога е преклопен големиот екран. Сè на сè, на прв поглед се чини дека ова е решение што, со некои функции, значително ја зголемува функционалноста на уредот.

Се разбира, секоја технолошка иновација е причина за сомнеж за некои, па затоа и тука се појави прашањето колкава ротација е способен да издржи екранот LG Wing. Производителот тврди дека нема причина да се грижите и дека механизмот на кој работи ова е доволно робустен за дури 200.000 ротации, како и дека дури и после тоа не покажал знаци на „замор“.

И, како и со секоја друга иновација, и покрај различните коментари, нема сомнение дека новиот LG ќе послужи како основа што некои други производители или производители релативно наскоро ќе ја копираат на некој од нивните модели.

Овој необичен смартфон ќе се најде во продажба во Јужна Кореја следниот месец. Цената сè уште не е официјално позната, но LG веројатно ќе се потруди својот „крилест“ телефон да го пронајде патот до најширокиот круг корисници, додека сепак е уникатен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote