in

Жиру е сега втор најдобар стрелец на Франција на сите времиња

Напаѓачот на Челзи Оливие Жиру го престигна Мишел Платини на втората позиција за најдобри стрелци во француската репрезентација во пријателскиот натпревар со Украина. Жиру, 34, стрелаше два пати и го постигна својот 42 гол на својот 100ти јубилеен настап. Сега е на само 9 погодоци до првопласираниот Тиери Анри кој има 51 погодок за французите.

Франција ја победи Украина со високи 7-1 и ова е најголем пораз на украинците кој се предводени од поранешниот играч на Милан и на Челзи  – Андриј Шевченко.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote