in

Зошто Алберт Ајнштајн ползи јазик на оваа фотографија?

Можеби сте помислиле дека ова е една од многуте монтажи што кружат на Интернет, но оваа фотографија на славниот физичар Алберт Ајнштајн е навистина автентична.

Оваа фотографија сигурно ја имате видено со славниот физичар Алберт Ајнштајн во невообичаена позиција – јазик надвор. Можеби сте помислиле дека ова е една од многуте монтажи кои пловат на Интернет и добиваат разни придружни текстови и приказни.

Сепак, тука не станува збор за уредување, туку фотографијата е навистина автентична. Што се случи и по која пригода толку се опушти овој генијален физичар? Сите монтажи што сте ги виделе веројатно се вклопуваат во нереални сценарија и прилики, но лицето на Ајнштајн и – јазикот на фотографијата се негови.

Вистинската приказна оди вака: За 72-от роденден на Ајнштајн, неговите пријатели и колеги му подготвија прослава на 14 март 1951 година во клубот Принстон. На прославата пристигнаа бројни гости, како и медиумски фотографи.

До крајот на прославата, Ајнштајн веќе беше доста уморен. Но, тој ја заврши својата должност и ревносно им позираше на фоторепортерите. На крајот, еден од пријателите на Ајнштајн понуди да го однесе дома од прославата. И, токму кога професорот Ајнштајн влегуваше во возилото, фоторепортерот извика: „Па, може ли да направам друга фотографија?“

Фотографот Арт Сасе, кој го овековечи моментот, тврди дека Ајнштајн потоа се свртел и му го извадил јазикот, а тој ја снимил фотографијата, која се прослави.

Фотографијата му се допадна на самиот Ајнштајн, кој на фотографот му нарача дури девет примероци, од кои некои ги испраќаше честитки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote