in

Ига Свиатек го освои Ролан Гарос

Полската тинејџерка Ига Свиатек стана една од најниско рангираните шампиони во историјата на спортот. 19 годишната тенисерка успеа да ја победи Американката Софија Кенин со резултат 6-4 6-1 и го подигна трофејот без да загуби сет цел турнир.

„Не знам што се случува, јас сум многу среќна. Лудо е. Пред две години го освоив јуниорскиот Вимблдон, а сега Ролан Гарос. Многу работи се случија во многу кратко време“ изјави Свиатек, полна со емоции. Ига е првата полска тенисерка што успеала да освои Гренд Слем титула во историјата на спортот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote