in

ИЗБОР НА ЗБОР НА ГОДИНАТА: Не е „КОРОНА“, можете ли да погодите кој е?

Логично.

Речникот на англиски јазик, Колинс, прогласи „заклучување“ („изолација“) за зборот на годината, пренесува CNN.

„Нашите лексикографи избраа заклучување затоа што го обединува искуството на милијарди луѓе ширум светот кои, колективно, ја одиграа својата улога во борбата против ширењето на коронавирусот“, се вели во соопштението.

„Да го посочиме почетокот на употребата на зборот заклучување, кој првично потекнува од затворскиот речник. „Локдаун беше самицата во која беше испратен еден затвореник по избувнувањето на немирите“, додаваат тие.

„Годината 2020 година го смени значењето на тој збор на глобално ниво. Во главите на повеќето луѓе, заклучувањето сега е мерка со која се обидуваме да го заштитиме здравјето на јавноста “, тврдат тие.

На крајот, тие истакнаа дека зголемувањето на употребата на овој збор е забележано на почетокот на годината, а во однос на употребата минатата година, растот е експоненцијален. Во 2019 година, зборот беше употребен околу 4.000 пати. Оваа година се користеше повеќе од 250.000 пати.

Покрај неа, во потесниот избор беа и зборовите: коронавирус, клучни работници, отсуство, физичко растојание. Акронимот BLM – „Black Lives Matter“, движење на црнците во Америка, но и Мегзит, фраза што ја користеа медиумите за означување на заминувањето на принцот Хари и војвотката Меган од Велика Британија, исто така беше широко користена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote