in

Интересни факти за кафето

1. Хаваи е единствената американска држава кадешто се одгледува кафе.

2. Во старата арапска култура, жената можела да се разведе од мажот доколку тој не го сакал нејзиното кафе.

3. Зрното на кафето спаѓа во категоријата овошја.

4. Просечен американец троши околу 1000 долари на кафе годишно.

5. 40% од светското кафе се произведува во Бразил.

6. Научниците успешно го трансформирале кафето во биогориво за автомобили.

7. Често пиење на кафе го намалува ризикот од рак, срцев удар и алцхаимерова болест.

8. Луѓето конзумираат 2.25 милијарди шољи кафе секој ден.

9. Кафето го намалува ризикот од депресија.

10.Се претпоставува дека од 80 до 100 дози на кафе се доволни да ве убијат доколку ги испиете во 1 ден.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote