in

Интересни факти за Лионел Меси

По многумина најдобриот играч во историјата на футбалот, Лионел Меси играчот на Каталонскиот клуб, Барселона ќе ве изненади со неколку интересни факти за него.

1. Неговото целосно име е, Луис Лионел Андрес Меси
2. Неговиот прв договор со Барселона бил на салфетка

3. Во минатото имал недостаток на хормонот за раст! – Меси не бил многу здрав во своето детсвто. Имал проблеми со растот кој имало потреба од терапија но неговото семејество не можело да си ја дозволи. После приклучувањето за Барселона почнал со терапијата.

4. Тој потекнува од Италија


5. Тој освоил златенолимписки медал, заедно со аргентинската фудбалска репрезентација на Олимписките игри во Пекинг 2008 година.


6. Играч со најмногу голови за Аргентинската репрезентација

7. Му било понудено да игра за Шпанската репрезентација но одбил.
8. Во 2012 година, Меси стана водечки стрелец на сите времиња за Барселона во сите клупски натпреварувања на 24-годишна возраст
9. Најмногу голови и асистенции во најјакото дерби во светот! Ел Класико

10. Најмногу голови во една календарска година! – Во 2012 година, Меси го сруши рекордот на Герд Милер. Тој за една календарска година постигна 91 гол.

11. Тој е амбасадор на УНИЦЕФ

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote