in

Интересни факти за цунамито

  1. Цунамито е серија од океански бранови предизвикани од подводни земјотреси, поместување на плочата на земјата или вулкански ерупции. Многу ретко, причината за цунами може да биде метеор кој може да направи бранови со висина од 30 метри.
  2. Околу 80% од цунамињата во светот се случуваат во Пацифичкиот океан.
  3. Првиот бран од цунамито не е најсилниот, следните бранови се посилни и посилни.
  4. Цунамито може да патува со голема брзина, околу 805 километри на час. Тоа е скоро па еднакво на џет авион.
  5. Ако ве фати некое цунами, не пливајте туку фатете се се накој предмет и дозволете водената струја да ве одведе.
  6. Цунамињата ја зачувуваат својата енергија, можат да поминат цел океан и да имаат минорна загуба на енергија
  7. Цунами значи „бран на пристаниште“ – tsu-пристаниште и nami-бран на јапонски.
  8. Во 2004 година, цунамито во Индискиот океан било предизвикано од земјотрес со енергија еднаква на 23.000 атомски бомби. Брановите предизвикани од земјотресот погодиле 11 држави. Црниот биланс бил 283.000 жртви.
Цунамито во ИНДОНЕЗИЈА кое однесе повеќе од 300000 жртви
Цунамито во ИНДОНЕЗИЈА

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote