in

Климатските промени ги уништуваат пеперутките, научниците откриваат како да им се помогне!

Способноста на пеперутките да ја апсорбираат или одбијат сончевата светлина со крилјата може да биде прашање за живот или смрт за овие ладнокрвни инсекти со услови на глобално затоплување, според британското истражување објавено во четврток.

Научниците бараат да се создадат засенчени области во градините, парковите и фармите за да можат овие инсекти да се засолнат и разладат.

Пеперутките не се топлокрни суштества и не можат да ја регулираат температурата на нивното тело.

Klimatske promene uništavaju leptire, naučnici otkrili kako da im pomognemo

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote