in

Колку е различна Кина од остатокот на светот – необични работи.

Издвојуваме седум необични работи кои покажуваат колку е различна Кина навистина.

Луѓето тука не штедат комплименти, па најверојатно ќе мислите дека сте многу посебни. Дури и да знаете само еден збор од нивниот јазик, тие веројатно ќе ви кажат дека зборувате кинески многу добро. И облеката ви е прекрасна, а фризурата изгледа фантастично. Всушност, тука е прилично ласкаво …

Најнаселената земја во светот, во која живеат милијарда и 400 милиони жители, е невообичаена во многу нешта, барем за нас. Значи, ако се подготвувате да одите во Кина, најдовме неколку помалку познати работи за Кинезите на порталот Брајтсајд, за да не бидете шокирани кога ќе пристигнете во Шангај или Пекинг.

Кинезите прилично се држат себеси
Тука, помладите мажи обрнуваат посебно внимание на нивниот изглед. Тие користат буквално илјада и еден парфем, носат трендовски фризури и трошат значителни пари за да ја обноват својата гардероба. Некои веруваат дека Кинезите ги сфатиле овие навики од Јужна Кореја, каде луѓето се приврзани на убавината и модата, бидејќи разликите помеѓу двете генерации кинески мажи се неверојатни, со оглед на тоа што постарите многу малку внимание посветуваат на облеката и изгледот.

Подолг нокт на малиот прст
Немојте да ве вознемирувате ова, бидејќи и на нашиот регион можете да видите подолг шајка на вашиот мал прст. Ова е уште еден начин на кој едно лице покажува дека не треба да прави никаква физичка работа, туку е зафатено со нешто што бара интелигенција, а не физички напор.

Готвење јајца во урина
Сте чуле за многу необични работи од Кина, и ова е дефинитивно една од нив. Овој начин на подготовка на јајца е доста невообичаен, но и ценет. Имено, се собира урина кај момчиња до 10 години и во неа се готват јајца. Да речеме дека овие јајца се 4 пати поскапи од оние што се готват нормално, па затоа се сметаат за вистинско уживање.


Комплименти од сите страни
Луѓето тука не штедат комплименти, па најверојатно ќе мислите дека сте многу посебни. Дури и да знаете само еден збор од нивниот јазик, тие веројатно ќе ви кажат дека зборувате кинески многу добро. А твоите очи се убави, а фризурата изгледа фантастично. Всушност, тука е прилично ласкаво.

Англиски јазик
Повеќето кинески генерално не зборуваат англиски, но никаков друг странски јазик. Исклучоци се, се разбира, студенти, персонал во скапи хотели и луѓе кои работат во странство. Како и да е, подгответе се за многу мавтање со рацете и нозете …

Пушењето е дозволено
За разлика од Европа, каде пушењето стана забрането скоро насекаде во последните години, тука ситуацијата е дијаметрално спротивставена. Пушењето е дозволено скоро насекаде во Кина, па практично додека купувате намирници во супермаркет, лесно можете да уживате во чадот од цигари.

Кинеска армија
Денес, 5 проценти од армијата ја сочинуваат понежниот пол. Војската дава можност за одлично образование, како и напредување во кариерата, па одењето кај неа е многу популарна работа кај младите Кинески жени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote