in

Мик Шумахер ќе дебитира во F1 во Германија

GP GERMANIA F1/2019 - DOMENICA 28/07/2019 credit: @Scuderia Ferrari Press Office

Мик Шумахер е еден од трите возачи на академијата на Ферари кој ќе добијат шанса во некоја од сесиите во преостанатите трки. Шумахер, син на седумкратниот F1 шампион Мајкл, и британскиот возач Калум Ајлот ќе ја добијат својата шанса да ги импресионираат своите надредени на 9ти Октомври на патеката во Нинбург.

Мик ќе вози за Алфа Ромео, додека Ајлот за Хаас. И двете екипи се под влијание на Ферари. Русинот Роберт Шварцман ќе ја добие својата шанса на Гран Прито во Абу Даби. Тимот за кој Шварцман треба да вози сеуште не е познат. Шумахер и Ајлот се на самиот врв на табелата за шампион на F2 и само 2 трки преостануваат до крајот. Се очекува дека барем еден од горенаведените 3 возачи ќе добие шанса во некој од тимовите во F1 за следната сезона.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote