in

Навики кои ќе ви помогнат да бидете попродуктивни.

За да успеете во животот или бизнисот, верувале или не, потребни се многу малку, само неколку работи. Сепак, оние неколку работи што треба да ги направиме за да успееме се едни од најтешките во светот. Зошто – затоа што зависи единствено од нас. Еве неколку совети како да започнете, да го организирате и да го направите вашиот ден значаен или продуктивен. Запомнете, повеќето од нас жалиме цел живот за сè што не беше, и можеше да се направи. Меѓутоа, кога ќе се соберат сите оние денови што доброволно ги фрливме, ќе сфатите дека имаше време за сè, но не и волјата …

Список

Пред да станете од кревет, или уште подобро, претходната вечер, направете список со она што треба или сакате да го направите утре – и држете се до него, чекор по чекор. Звучи истрошено, но е ефикасно. Дали би ве излажале! Креирање на список ќе ви помогне подобро да го организирате денот и да потрошите помалку време завршувајќи ги своите задачи. Овие списоци можете да ги правите на неделно и месечно, па дури и на годишно ниво, но најважно е дека кога ги правите секој, секогаш имате цел пред вас, која ќе биде целта на таа листа. Чекор по чекор, постигнувајќи низа помали цели, на крајот ќе ја постигнете големата, годишна, што си ја поставивте ноќта на 1 јануари од Новата година.


Наспиј се малку

Секоја работа ќе ве однесе двојно подолго ако сте лишени од сон, раздразливост, нервоза и дезориентирање. Бидете сигурни дека секогаш спиете најмалку седум часа, иако некои неодамнешни истражувања покажаа дека пет се доволни. За време на спиењето, покрај вашето тело, одмораат и клетките на вашиот мозок и што е најважно, тие се обновуваат. Голема заблуда е ако мислите дека утре ќе надоместите една непроспиена ноќ. Научно е докажано дека лишувањето од сон не може да се надомести со двојна доза утре или задутре. Мозочните клетки ја уништија таа непроспиена ноќ, остануваат уништени засекогаш, па така гледате.

Не преземај го сето тоа на себе

Никој не може да стори сé што е сам, затоа не двоумете се понекогаш да пренесете некои задачи. И ти треба малку одмор. На крајот на краиштата, подобро е за некој што има повеќе време да стори нешто правилно отколку да се плетка, затоа што сте направиле грешка во брзината. Ако немате кому да му испратите, одложете го.

Запишете белешки

Паметниот пишува, будалата се сеќава. Овој стар народ не е ниту стар, ниту народен бесплатно. Учете од искуствата на другите луѓе, ќе го удвоите вашиот пат кон успехот. Никогаш не си кажувај дека ќе се сетам, бидејќи мозокот е незгодна работа. Засекогаш останува на хартија.

Цели

Ние веќе рековме за целите. Помислете на патот до успехот како ориентирачки пат. Имате почеток, цел, шума, планина, што и да е … што е вашиот живот, а локациите на картата се цели чија реализација ја преминувате патеката до крај, следејќи ги знаците и патоказот дека ќе водите до таа цел. За сè што правите, важно е да знаете зошто правите и што сакате да постигнете со тоа.

Кога ќе заглави, продолжете понатаму

Понекогаш заглавува на задача, работа … едноставно не работи. Најглупаво е да потрошите време на нешто што очигледно нема да се придвижи, за да бидете Херкулес. Одете на следната задача, направете сè друго и потоа вратете се на проблемот што ве мачи. Освен фактот дека сега ќе имате повеќе време да го решите, можеби растојанието што сте го направиле во меѓувреме ќе ви помогне да го видите проблемот од друга страна и со тоа да го решите многу полесно отколку што мислевте дека ќе биде.

Календар

Времето е специфична мерна единица. Една година трае 12 месеци, еден месец во просек 4 недели, една недела 7 дена, еден ден 24 часа, еден час 60 минути, една минута 60 секунди. Залудно се обидувате да внесете дополнителни 10 минути во рок од 24 часа – не можете. Затоа е залудно и бесмислено да се делат работните обврски по минути, па дури и часови. Наместо да започнувате со неуспех на осуденото програмиран тајминг, направете груб план – од 1 до 3 го правам тоа и тоа, од 3 до половина 5 нешто друго. Ако планирате сами – од 10 15 до 10 25 одам на пауза, и од 10 .25 до 11.00 часот ги средувам сметките, вашиот план паѓа во вода со само еден повик во кој шефот ви кажува да застанете покрај неговата канцеларија околу 10.20 часот. Не можете да го контролирате времето, но можете да се прилагодите на тоа.

Пауза

Кога чувствувате дека веќе не функционирате – одморете се. Ништо не оди на сила, а она што оди многу брзо ве погодува во главата.

Не чекајте други

Најголемата грешка што можете да ја направите е да го потчините вашето време на другите. Да размислиме логично – ако тие се грижат за тебе, тогаш зошто ги чекаш? Зошто не го потчинија своето време на вас? Можете да успеете само ако сфатите дека треба да бидете самите на прво место, а само тогаш другите. Сè друго е бајки, па дури и пријателства. Иако, повеќето луѓе го сфаќаат тоа само кога чекаат добро …

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote