in

Надал го освои својот 13ти Ролан Гарос

Рафаел Надал одигра еден од најдобрите натпревари во неговата кариера и го победи Новак Џоковиќ во финалето на Ролан Гарос. Надал сега го израмни рекордот на Федерер за 20 освоени Гренд Слем титули. Вториот тенисер во светот Надал успеа да го совлата играчот беој еден Новак Џоковиќ со резултат 6-0 6-2 7-5.

Новак Џоковиќ загуби натпревар за прв пат во 2020 година. Србинот беше изненаден од рапидниот старт на Шпанецот и одигра слаб натпревар во Франција. Натпреварот траеше 2 часа и 41 минута. „Победата тука ми значи се“ изјави Надал и стана првиот играч во историјата кој стигнал до 100 победи во Ролан Гарос.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote