in

Надал стигна до полуфиналето на Ролан Гарос

RAFAEL NADAL (ESP) TENNIS - FRENCH OPEN - ROLAND GARROS - ATP - WTA - ITF - GRAND SLAM - CHAMPIONSHIPS - PARIS - FRANCE - 2020 © TENNIS PHOTO NETWORK

Рафаел Надал се обидува да го изедначи рекордот на Федерер за освоени 20 Гренд Слем титули на овогодинешниот Ролан Гарос. Тој успеа да го победи Синер и се пласираше во полуфиналето. Синер добро се држеше во првиот сет, но во следните сетови неговата игра се распадна.

Надал успеа да победи со резултат 7-6(7-4) 6-4 6-1. Во следната рунда ќе се сретне со Диего Шварцман. Шпанецот никогаш не изгубил во полуфиналето и финалето на Ролан Гарос во својата кариера. „Временските услови се поинакви и тешки. Во ладното време, мојата брзина се намалува. Сега имам 2 дена, или ден ипол, за да одморам и да се спремам за натпреварот со Шварцман“ изјави легендарниот Рафа.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote