in

Неколку интересни факти за плажата La Playa Del Amor

Оваа плажа била откриена на многу бизарен начин, бомбардирање.

Веќе е помината сезоната за одмори но да дознаеме неколку интересни факти за плажата.

1. Ла Плаја дел Амор се наоѓа на 22 наутички милји западно од Порто Ваlaарта во Мексико.

2. Во овој регион, кој беше назначен за база за воени тестови од страна на мексиканската влада уште од раните 1900-ти, оружјето и топовите произведени за одбрана тука беа тестирани. Со овие тестирања плажата била неочекувано откриена.

3. Во 2005 е назначена за национален парк

4. Подводниот екосистем се обновува со напори за зачувување – колку и да се многу видови на живи суштества уништени со воените вежби сепак околината околу плажата се обновува

5. Таа е единствената скриена плажа во светот!

6. Иако се чини дека е во тајна област, неговата околина е полна со живот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote