in

Неколку факти за вселената

1.Меркур и Венера се единствените планети во нашиот соларен систем кои немаат месечини.

2.Најтопла планета во нашиот соларен систем е Венера иако таа не е најблиску до Сонцето. Температурата достигнува до 462 степени целзиусови.

3.Нашиот соларен систем е стар 4.57 милијарди години.

4.Највисоката планина е откриена на Марс и е висока 25 километри (3 пати повисока од Монт Еверест)

5.Млечниот Пат е долг 105,700 светлосни години.

6.Сонцето тежи 330,000 пати повеќе од Земјата.

7.Има 79 откриени месечини кои орбитираат околу Јупитер.

8.Денот на Марс е долг 24 часа 39 минути и 35 секунди.

9.Планетата Земја е единствена планета во соларниот систем која не е именувана според митолошките богови.

10.Плуто е помал од САД и месечината.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote