in

Новиот сензор за отпечатоци од прсти на iPad Air на Apple е идеален за iPhone 12.

Враќањето на Touch ID би било добредојдено.

Едно од изненадувачките најавувања на хардверот на Apple минатата недела беше преместување на сензорот за отпечатоци на iPad Air на мало копче за напојување на горниот дел од дисплејот. Тоа е промена од типичната локација на копчето Touch ID Home на дното на екранот и му овозможува на Apple за прв пат да постави поголем екран од работ до работ на својот iPad Air. Исто така е идеална локација за сензор за отпечатоци и би сакал да го видам на iPhone 12.

Apple во последниве години префрли поголем дел од својата линија на iPhone на Face ID, нудејќи брз начин за скенирање на лицето и отклучување на телефонот. Единствениот iPhone што не поддржува Face ID е iPhone SE, на кој сè уште му треба голема рамка за да се ослободи простор за сензорот за отпечатоци на Touch ID на дното на дисплејот. Лицето ID беше добро, во претходните времиња, но во изминатите шест месеци копнеев да се вратам на Touch ID. Како и многу други, и јас носам маска секогаш кога ќе излезам од мојата куќа, што значи дека секогаш мора да го внесувам ПИН-кодот, бидејќи маската го блокира правилното работење на ID на лицето.

Apple’s Face ID tech.

Apple го подобри искуството со софтвер за да го забрза влегувањето во PIN-код, но Face ID е практично бескорисен за мене веќе со месеци. Бидејќи пандемијата не покажува знаци на забавување, ја пропуштив сигурноста на Touch ID. Технологијата на Apple ID на лице исто така не работи добро кога iPhone седи рамен на работна маса и бара вашето внимание (по дифолт) да го отклучите уредот.

Иако со месеци се шпекулираше дека Apple вклучува технологија за отпечатоци во екранот во iPhone телефоните, сè уште немаме да видиме нешто да се материјализира. Усвојувањето на сензорот за отпечатоци на iPad во копчето за вклучување на iPhone ќе овозможи Face ID, Touch ID и одличен екран, користејќи технологија со која компанијата веќе е пријатно.

Новиот iPad Air на Apple е прва голема промена во Touch ID во последните неколку години и го отвора патот за сличен систем кај моделите на iPhone SE и се надеваме на поголемите iPhone телефони кои во моментов користат Face ID.

Apple’s new Touch ID on the iPad Air.

Производителите на уреди со Android веќе имаат вградено сензори за отпечатоци во дисплеите и копчињата за напојување. Варијантите на екранот беа погодени и промашени, но има проблеми со сигурноста што можеа да го спречат Apple да прифати слична технологија во текот на изминатите неколку години. Сензорите на почетокот на екранот бавно се проверуваа, но се чини дека достигнаа поновите уреди. Сите, освен најновите сензори за копчиња, имаа проблеми. Репутацијата на Apple е да воведува нова технологија само кога е подготвена, па затоа сум подготвен да претпоставам дека сензорот на iPad е исто толку брз и сигурен како што тврди компанијата.

Дури и ако не се појави нова форма на Touch ID на iPhone 12, има и други делови од новиот iPad Air на Apple што би сакал да ги видам на новите iPhone-и. Новиот Apple A14 Bionic, чип 5nm со шест-јадрен процесор, имаше главна улога во најавата за iPad Air и несомнено ќе се појави на iPhone 12. Apple ветува 40% подобрување на перформансите во однос на претходниот iPad Air, означување чипот е најнапредниот досега.

Apple исто така премина на USB-C на iPad Air, што е потег, сигурен сум дека многумина од нас би сакале да се случат на iPhone 12. Се чини дека е сè поверојатно дека USB-C ќе се појави на iPhone 12, иако . И покрај гласините за Apple да го отстрани полначот во кутијата за iPhone 12, не видовме солидни предлози дека ќе има преселба на USB-C оваа година. Може да чекаме долго за iPhone со USB-C, и тоа се претпоставува дека наместо тоа, Apple не се потпира многу на напредувањето за безжично полнење.

Apple навистина има шанса да го разниша хардверот за iPhone 12 оваа година. Гласини сугерираат дека ќе има нов индустриски дизајн кој потсетува на iPhone 4 и 5, со рабови на квадрат и нерѓосувачки челик. Сега ќе мора да почекаме до октомври за да откриеме колку навистина iPhone 12 менува оваа година. Keepе ги задржам прстите вкрстени за USB-C и враќање на Touch ID, но имам чувство дека ќе останат прекрстени некое време.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote