in

Новиот шампион на US Open е Dominic Thiem

Новиот шампион на US Open, Dominic Thiem изјави дека целиот негов живот бил посветен на освојување на Грен Слем титула. Австирецот успеа да ја истопи разликата од два сета и да го победи Alexander Zverev во финалето што се одржи во недела.

Thiem, 27, го надмина нервозниор старт и успеа да победи 2-6 4-6 6-4 6-3 7-6(8-6) во сетови во Њу Јорк. „Ја постигнав мојата животна цел, мојот сон, што го сонував за многу, многу години. Целиот мој живот го посветив за ова достигнување. И сега успеав во тоа“ изјави Thiem, посветувајќи ја титулата на своето семејство и неговиот тим.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote