in

ОН: Ја претвораме земјата во „ненаситен пекол“

Зголемувањето на бројот на еколошки катастрофи во овој век, заедно со пандемијата на коронавирусот, покажа дека политичките и економските службеници не успеваат да спречат планетата да се претвори во „ненаситен пекол“ за милиони луѓе, објавија Обединетите Нации во понеделникот.

UN: Zemlju pretvaramo u "nenastanjiv pakao"

Во последните две децении, бројот на катастрофи предизвикани од екстремни временски услови е скоро двојно зголемен. Помеѓу 1980 и 1999 година, имало 3600 – 6600 според извештајот овјавен во пресрет на Меѓународниот ден за намалување на ризикот на катастрофи, што се одбележува секоја година.

„Ние сме свесно деструктивни. Тоа е единствениот заклучок до кој можеме да дојдеме“ рече Мами Мизутори, специјален представник на Генералниот секретар на ОН за справување со катастрофи, додавајќи дека светот доцни со дејствувањето против овие катастрофи.

Гуха-Сапир предупреди дека ако продолжат екстремните временски услови и да се зголемат бројот како во изминатите две децении, „иднината на човештвото изгледа многу мрачна„.
За да се спречи тоа, светот мора брзо да дејствува на спречување, прилагодување кон климатските промени и намалување на ризикот од катастрофи, заклучи Мизутори.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote