in

Петра Квитова ја победи Лаура Сигмунд и ќе игра полуфинале

Петра Квитова стигна до полуфиналето на Ролан Гарос по прв пат од 2012 по победата на Германката Лаура Сигмунд. Чешката тенисерка го задржа својот учинок да не загуби сет и успеа да победи со резултат 6-3 6-3. Квитова ќе се обиде да освои Гренд Слем турнир по несреќниот настан кој и се случи во 2016.

Таа ќе се соочи со Софија Кенин или Даниеле Колинс во полуфиналето во Сабота. Американките Кенин и Колинс ќе се натпреваруваат денеска. „Никогаш не се гледав во полуфиналето после се што се случи. Јас сум многу среќна. Ова за мене е сон и се надевам дека нема да престанам да сонувам“ изјави Квитова за медиумите.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote