in

Петра Квитова ќе игра четврт-финале на Ролан Гарос

Петра Квитова го потврди статусот како една од фаворитите за освојување на овогодинешниот турнир во Франција по победата наданг Шуи во 4тата рунда со резултат 6-2 6-4. Седмата тенисерка во светот, која нема изгубено сет овој турнир, и беа потребни само 85 минути за нејзината победа.

30 годишната тенисерка се пласираше во последните 8 на Ролан Гарос по прв пат од 2012 година и сега ќе се соочи со германската тенисерка Лаура Сигмунд. Лаура успеа да ја победи Паула Бадоса од Шпанија со резултат 7-5 6-2.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote