in

Првата тенисерка во светот Симона Халеп испадна од Ролан Гарос

Tennis - French Open - Roland Garros, Paris, France - October 4, 2020. Poland's Iga Swiatek in action during her fourth round match against Romania's Simona Halep REUTERS/Gonzalo Fuentes

Првата тенисерка во светот Симона Халеп испадна од полската тинејџерка Ига Свиатек во четвртата рунда во Ролан Гарос за само 68 минути. Романката беше голем фаворит за освојување на овогодинешниот турнир во Франција, но беше декласирана од Свиатек со резултат 6-1 6-2.

Свиатек прв пат во својата кариера ќе игра во четврт-финалето на Ролан Гарос. Нејзината противничка ќе биде Италијанката Мартина Тревисан откако ја победи Кики Бертенс со резултат 6-4 6-4. „Оваа недела беше како сон за мене и се надевам дека ќе трае подолго“ – изјави Ига Свиатек.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote