in

Првите фотографии од PS5 покажуваат колку е голема следната генерација на конзолата во Sony.

PS5 е најголемата конзола за игри во модерната историја.

Претстојниот хардвер PS5 на Sony се појави на Националната комисија за комуникации на Тајван (НКЦ), обезбедувајќи ни ги првите фотографии од следната генерација на конзолата. NCC објави различни слики (PDF), покажувајќи го стандардното поставување на PS5 хоризонтално, вклучените кабли и подвижната основа што ја држи конзолата и во вертикална и во хоризонтална положба.

Фотографиите исто така покажуваат колку е навистина голем PS5. Научивме претходно оваа недела дека PS5 е најголемата конзола за игри во модерната историја, дури и е на врвот на формата слична на Xbox One VCR и PS3 на Sony. Sony објави официјални димензии за време на својот PS5 настан оваа недела, но тие не вклучуваат „најголема проекција“ или опционални мерења на основата.

Од овие фотографии е јасно дека ќе биде предизвик да се вклопи PS5 во центри за забава, исто како што ќе се случи со Xbox Series X. И двете конзоли изгледаат дизајнирани да стојат вертикално, изгледаат прилично непопустливи на нивните страни.

За жал, фотографиите не нудат одблизу точно како пристапувате до слотот NVMe на PS5. Sony им дозволува на сопствениците на PS5 да го прошират просторот за складирање, но сè уште немаме целосни детали за тоа како точно ќе работи. Сони исто така се потсмеваше дека хардверот PS5 е прилагодлив на начини на кои не биле претходните генерации на конзоли PlayStation, па затоа е можно барем едниот страничен панел на PS5 да се отстранува.

Sony го лансира PS5 во САД на 12-ти ноември, со цена од 499,99 долари. Второто дисковиско издание на PS5 дигитално издание исто така ќе биде достапно за 399,99 американски долари. Сони, исто така, откри на почетокот на оваа недела дека игрите за PS5 ќе чинат до 69,99 американски долари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote