in

„Првото фолио„ на Вилијам Шекспир продадено за 10 милиони долари!

Реткото Прво фолио на Англичанецот Вилијам Шекспир, еден од најважните драматурзи во светот, собори рекорд продавајќи за околу 10 милиони долари.

Rekor Fiyat: Shakespeare'in 'Birinci Folyo'su 10 Milyon Dolara Satıldı

Британската аукциска куќа Кристи, основана во 1766 година, изјави дека Првото фолио, првото масовно издание на драмите на Вилијам Шекспир, било најскапото литературно дело некогаш продадено.

Ова скапо дело отишло во рацете на Stephen Loewentheil. Тој успеал да го „зграпчи“ делото после 6 минутен жесток телефонски дуел.

Која е важноста на ова дело?
Шекспир, кој љубителите на уметноста го поистоветуваат со драмите како Ромео и Julулиета, Магбет, Хамлет и Кинг Лир, во неговиот краток живот од 1564 до 1616 година состави 38 претстави и многу песни.

Првото фолио, објавено во 1623 година од колегите актери Џон Хеминге и Хенри Кондел по смртта на авторот, ги обединуваат сите 36 претстави и носи наслов „Комедии, историски драми и трагедии“.

İlk Folyo'nun önemi nedir?

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote