in

Прв пат после 10 години стигнува нова Wikipedia.

Промените ќе се воведуваат постепено, во подолг период, за да им се даде на корисниците можност да испробаат нови опции.

Википедија, бесплатна онлајн енциклопедија, е составен дел од интернет-културата скоро 20 години, овозможувајќи им на посетителите да читаат милиони обемни текстови полни со податоци.

Десктоп-изданието на популарната енциклопедија наскоро, за прв пат по 10 години, треба да добие нов дизајн. Причината, според Википедија, е да се прилагоди на новите корисници, пишува The Verge.

Сите предлози за нов дизајн може да се видат во објава на MediaWiki, каде што неколку GIF покажуваат како треба да „работи“ новиот дизајн.

Приклучокот што се гледа на „првата топка“ е опаѓачко мени што се отвора во горниот десен агол и се додава за да им се олесни на корисниците да се концентрираат на статијата. Левиот дел од страницата исто така доби достапно мени за промена на јазикот
Пребарувањето претрпе и измени, со цел корисниците полесно да се движат низ новите страници, додека логото доби малку помала димензија.

Според Фондацијата Викимедија, промените ќе бидат воведени постепено, во подолг период, за да им се даде на корисниците можност да ги испробаат новите опции, пред тие да бидат официјално интегрирани во финалната верзија на редизајнот.

Комплетен редизајн на целата Википедија ќе биде завршен пред крајот на 2021 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote