in

ПРИЧИНАТА – НЕВЕРОЈАТНА! Дали знаете зошто Холанѓаните немаат завеси на прозорците? (ФОТО)

Традиција е во прашање.

Иако Холанѓаните денес главно се декларираат како атеисти, калвинизмот некогаш радикално го смени начинот на размислување, поради што сè уште немаат завеси на прозорците.

Калвинизмот е насока на протестантизмот што ги постави темелите на холандското општество – дисциплина, трудо andубивост и штедливост. И додека католиците веруваат во откуп, калвинистите веруваа дека нашата судбина е предодредена од Бог.

Верникот ја докажува својата вера со самоконтрола и економска активност. Секој материјален луксуз е во спротивност со скромноста на калвинистите. Историски гледано, свештенството на врвот уживаше во придобивките од финансиската добивка, но секогаш зад затворени врати, и уште поважно, исцртани завеси.

Напротив, калвинистичкиот менталитет се фокусираше на политиката на отворени врати, бидејќи никој нема што да крие и слично – прозорците се „те молам“.

Денес, зградите во Амстердам се густо спакувани, а прозорските стакла се поголеми отколку во повеќето европски градови. Една девојка од странство, која дошла да живее во Холандија, пишува дека и било непријатно што цело време се чувствувала како воајер и открива дека повремено мавтала со луѓето во становите, но тие не реагирале.
Потоа, на првото жешко лето, таа намерно продефилираше околу нејзиниот стан, исто така без завеси, во бикини, разговараше и со некои други „сомнителни активности“.

Никој од улицата еднаш не погледна од нејзиниот прозорец или ако го погледнаа тоа – немаше апсолутно никаква реакција.

Помладите генерации полека го фрлаат овој обичај во заборав.

Си-Ен-Ен пишува дека откако имигрантите започнаа да пристигнуваат во Холандија, младите Холанѓани сепак сакаа поголема приватност (да, истите млади луѓе кои често споделуваат интимност на социјалните мрежи), па сега на нивните прозорци може да се забележат се повеќе модели и завеси.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote