in

Производителот на Fortnite, Epic, инвестира во достапната алатка за создавање игри Core.

Epic води финансирање од 15 милиони долари.

На почетокот на оваа година, Manticore Games го лансираше Core, алатка за развој што имаше за цел да го направи креирањето на играта подостапно. Сега, компанијата добива инјекција од 15 милиони долари, благодарение на рунда за финансирање предводена од креаторот на Fortnite, Epic Games, со цел да се прошири уште повеќе.

„Vo „ Epic “, ние веруваме дека индустријата на крајот е насочена кон игрите кои стануваат повеќе како отворени платформи каде креаторите можат да градат свои светови“, рече во изјавата претседателот на Еп, Адам Сусман. „Вграден во Unreal, Core ја покажува оваа иднина и оди чекор понапред со тоа што ќе обезбеди околина за секој да создаде одлични игри со повеќе играчи и игралиште за метаверза каде што играчите откриваат бесконечна забава“.

Core е алатка што нејзините креатори ја споредуваат со YouTube за развој на игри, каде што корисниците можат брзо да направат импресивни интерактивни проекти, како и да пуштат некоја од тие креации во прелистувачот. Тековните креации опфаќаат повеќе жанрови, вклучувајќи игри со загатки, борбени ројали и музички игри. „Можам да замислам дека е револуција во индустријата, на начин на кој ЈуТјуб беше револуција во создавањето видео“, изјави Cордан Мејнард од Кор за „The Verge“ во март. Компанијата, исто така, основа фонд од еден милион долари за плаќање на креаторите и неодамна соработуваше со Dungeons & Dragons.

Epic, во меѓувреме, долго време се фокусираше на алатките за создавање игри. Не само што го прави сеприсутниот Unreal Engine – кој сега се користи не само за игри, туку и други забавни искуства како „The Mandalorian“ на Дизни Плус – туку исто така додаде и креативен режим на Fortnite во обид да ја негува заедницата слична на Minecraft .
„Ние му се восхитуваме на водството на Epic во зајакнување на нашата индустрија преку технологијата и се чувствуваме многу усогласени во визијата за иднината за мултиверза создадена од корисници: водиме целосна демократизација на пејзажот во начинот на кој се прават и играат игри, па дури и кој ги прави и игра игри “, рече извршниот директор на Мантикор, Фредерик Декамп во изјавата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote