in

Проколнатиот остров Гаиола во Неапол

Се верува дека кој ќе се обиде да преживее на овој остров ќе умре! Од 1920 година па наваму, смртните случаи не прекинуваат.

Средоземното море е познато по своите убави и раскошни острови но островот Фаиола не е еден од нив.

Островот се смета за “проколнат„ бидејки на сите посетители кои биле таму им се случувале незгоди. Денеска, туристите го избегнуваат ова место.

Осртовот Гаиола се состои од два дела.

Самиот остров е многу мал и на него има само една куќа

Многу луѓе пробале да живеат во оваа куќа но поради „несекојдневните“ морничави случки набрзо ја напуштале.

Во 1920 година сопружниците Браун за прв пат се доселиле во куќата. Кратко после селидбата Ханс Браун бил пронајден мртов завиткан во килим, а сопругата се удавила во морето.

По смртта на сопружниците Браун, Отто Грунбах ја купил куќата но после неколку дена од доселувањето имал срцев удар и починал.

Новиот сопственик на куќата бил некој многу богат бизнисмен но непосредно после куповината дошло до банкрот на бизнисменот.

Последниот случај е најстрашниот од сите. Последниот сопственик на островор бил негативно изненаден од смртта на своите роднини и бил обвинет за нивната смрт.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote