in

Рафаел Надал ќе игра финале на Ролан Гарос

Рафаел Надал успеа да ја задржи својата одлична форма во овокодинешниот турнир во Франција и се пласираше во уште едно финале на Ролан Гарос. Тој ќе се сретне со Новак Џоковиќ во финалето во недела. Шпанецот, кој е втор на листата на најдобри тенисери, успеа да го победи Аргентинецот Диего Шварцман во полуфиналето со резултат 6-3 6-3 7-6(7-0).

Надал, 34, загубил само 2 пати во неговата кариера на Ролан Гарос. Еден од тие порази бил против Џоковиќ. Тие ќе се сретнат во финалето по 56ти пат во нивната кариера. Ова се нема случено на никој претходно.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote