in ,

Само Пеле е пред Нејмар!

По трите постигнати гола во победата на Бразил против Перу во квалификациите за Светското првенство во Катар, Нејмар изби на второто место во листата на стрелците на репрезентацијата на Бразил.

Бразил ја забележа втората победа (4:2) во квалификациите за Светското првенство во Катар на патот кон Перу. Нејмар постигна три гола на овој натпревар.

Neymar

Нејмар постигна два гола од белата точка, а третиот го постигна во четвртата минута од натпреварот, а тоа беше негов 64-ти погодок за националниот тим на вкупно 104 одиграни натпревари.

Само легендата на Бразил, Пеле, кој постигнал 77 гола на 92 натпревари, сега е пред него само според бројот на постигнати голови за националниот тим.

По овој натпревар, Роналдо остана зад Нејмар, кој постигна 62 гола на 98 настапи за сениорската репрезентација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote