in

Симона Халеп се пласираше во осмина-финалето во Франција

Женскиот рекет број 1, Симона Халеп докажа зошто е таа главниот фаворит за освојувањето на Ролан Гарос во женска конкуренција, откако ја победи американската тинејџерка Аманда Анисимова и се пласираше во последните 16 во турнирот во Франција. На Симона Халеп, 29, и беа потребни само 54 минути за да ја победи Американката со резултат 6-0 6-1 во Париз.

Халеп ја освои својата прва Гренд Слем титула токму во Ролан Гарос во 2018, а сега ќе се бори за неа против тенисерката од Полска, Ига Свиатек. Третата на тениската ранг листа Елина Свитолина, исто така се пласираше во осмина-финалето на Францускиот турнир.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote