in

Софија Кенин ќе игра со Ига Свиатек во финалето на Ролан Гарос

Tennis - French Open - Roland Garros, Paris, France - October 8, 2020 Sofia Kenin of the U.S. in action during her semi final match against Czech Republic's Petra Kvitova REUTERS/Charles Platiau

Во финалето на турнирот во Франција ќе се стретнат победничката од Австралија Софија Кенин и полската тинејџерка Ига Свиатек. Свиатек, 19, и беа потребни само 70 минути во полуфиналето за да ја победи Аргентинката Надиа Подорска со резултат 6-2 6-1 и да го достигне нејзиното прво финале.

Американката Кенин успеа да ја победи Петра Квитова со резултат 6-4 7-5. Кенин одигра натпревар кој го конторлираше од првиот гејм, но требаше да спасува 10 брејк поени од тенисерката од Чешка. „Како да ми се остварија соништата“ изјави Американката откако се пласираше во финалето.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote