in

Судска постапка против Нетфликс: Родители против сексуализаија на децата

Fathia Youssouf, Medina El Aidi-Azouni, Esther Gohourou, Ilanah Cami-Goursolas, Myriam Hamma, Demba Diaw, and Maimouna Gueye appear in Cuties by Maïmouna Doucouré, an official selection of the World Cinema Dramatic Competition at the 2020 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute. All photos are copyrighted and may be used by press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or 'Courtesy of Sundance Institute.' Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly

Поднесена е тужба против медиумската мрежа Нетфликс поради контроверзниот француски филм “Cuties„ во кој, според тужбата, децата се прикажуваат во непристоен контекст. Претходно беше објавена петиција која ги повикува луѓето да го бојкотираат Нетфликс во врска со филмот. Судот во регионот Тајлер, Тексас покрена обвинение против компанијата за промовирање на непристоен визуелен материјал на кој се гледаат деца.

Главниот лик на овој игран филм, кој доби награда на филмскиот фестивал „Санденс„ е единаесетгодишно девојќе Ејми со сенегалско потекло и исламска религија. Заплетот на филмот се врти околу детска танцова група што Ејми ја открива и се придружува, што предизвикува осуда и забрана од страна на нејзиното традиционално семејство.

Сепак, како одговор на обвинението, Нетфликс застана во одбрана на филмот.

„Филмот “Cuties” е социјален коментар против сексуализацијата на малите деца. Ова обвинување е неосновано и ние стоиме покрај филмот. Ова е наградуван филм и моќна приказна за притисокот со кој се соочуваат младите девојки на социјалните мрежи„ изјави портпаролот на Нетфликс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote