in

Тинејџерот Фати повторно ја затресе мрежата во победата на Барса

BARCELONA, SPAIN - SEPTEMBER 27: Ansu Fati of FC Barcelona smiles during the La Liga Santander match between FC Barcelona and Villarreal CF at Camp Nou on September 27, 2020 in Barcelona, Spain. Football Stadiums around Europe remain empty due to the Coronavirus Pandemic as Government social distancing laws prohibit fans inside venues resulting in fixtures being played behind closed doors. (Photo by David Ramos/Getty Images)

Ансу Фати стана вториот 17 годишен фудбалер кој успеал да постигне 10 погодоци во Ла Лигата за Барселона во победата против Селта Виго. Фати погоди во првата фаза од натпреварот по асистенцијата на Филипе Кутињо. Ова е негов трет гол во 2 натпревари сезонава. Екипата на Коман остана без 1 играч, откако Ленгле доби црвен картон пред крајот на првото полувреме.

Но тоа не беше доволно за се запре доминацијата на Барселона и Каталонците постигнаа уште 2 погодоци во второто полувреме. Единствениот играч кој постигнал 10 погодоци пред да наполни 18 години во Ла Лигата освен Фати е Бојан Кркиќ кој беше член на Барса до 2014.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote