in

Тсунода ќе го направи својот прв F1 тест

Јапонскиот возач Јуки Тсунода ќе го направи својот прв F1 тест во болидот на Алфа Таури во Имола на 4 Ноември. Тсунода, штитеник на произведувачот на моторот на Алфа Таури – Хонда, е кандидат за седиште во тимот за следната сезона.

Јапонецот, 20, е трет во рангирањето на шампионатот на Формула 2 на само 2 трки до крајот. Тоа е позиција која му гарантира суперлиценца, која му е потребна за натправарување во Формула 1. „Не би сакал да се удрам или да искочам од патеката, бидејќи колку повеќе ја возам колата толку повеќе ќе ја разберам. Се фокусирам на денот во кој ќе влезам во F1 болид“ изјави Јуки.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote