in

Факти за Марс

1. Марс е дом на највисоките планини во нашиот соларен систем.

2. Од Септември 2014 се одржале 40 мисии за проучување на Марс, но само 18 биле успешни.

3. Марс има најголеми песочни бури во нашиот соларен систем.

4. На Марс, Сонцето изгледа дупло помало отколку што тоа изгледа на Земјата.

5. Планетата го добила името според римскиот бог на војната.

6. Научниците откриле знаци за вода во течна состојба на Марс.

7. Марс има 2 месечини: Фобос и Деимос.

8. Зајдисонцата на Марс имаат сина боја.

9. Земјата и Марс имаат многу слична маса и волумен.

10. Марс е дом на најголемиот вулкан во нашиот соларен систем. 

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote