in

Факти за Рафаел Надал!

  • Тенисерот Рафаел Надал спие со упалено светло бидејќи се плаши од мрак
  • Надал го има освоено својот 13 Роланд Гарос
  • Надал на мечот на освојувањето на 13тиот Роланд Гарос носеше часовник вреден 1,2 милион долари
  • Интернационалната астрономска унија на 16 јули 2008 година го одобри барањето еден од астероидите што се наоѓа помеѓу Марс и Јупитер да се вика Рафаел Надал. Од Астрономскиот истражувачки центар од Мајорка рекле дека е во чест на „еден од најдобрите тенисери на сите времиња“.
  • Тој е вистински џентлмен, во и надвор од теренот. Неговиот чичко, а воедно и негов тренер, Тони Надал, изјавил:
  • „Тој (Надал) никогаш нема скршено рекет во лутина. Тоа би значелo недостаток на почит кон луѓето кои треба да ја купат истата опрема.“
  • Иако е редок случај, Надал е еден од малкумината кои не се детерминираат како „леваци“ и „деснаци“, туку може да ги користи и двете раце подеднакво добро.
  • Рафаел сè уште го нема совладано англискиот јазик доволно добро, но затоа секогаш се обраќа љубезно кон новинарите кои го интервјуираат и ги замолува повторно да му го постават прашањето со „пардон“.
Rafael Nadal of Spain celebrates after winning his fourth round match against Nick Kyrgios of Australia on day eight of the Australian Open tennis tournament at Rod Laver Arena in Melbourne, Monday, January 27, 2020. (AAP Image/Scott Barbour) NO ARCHIVING, EDITORIAL USE ONLY ** STRICTLY EDITORIAL USE ONLY, NO COMMERCIAL USE, NO BOOKS **

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote