in

Факти за јаболката

1.Јаболкото помага во дигестијата на храната.

2.Доколку ги засадите семките од јаболкото, од нив ќе никне друга сорта на јаболко.

3.Има над 1000 сорти на јаболка околу светот.

4.Јаболката потекнуваат од планините на Казакстан.

5.Над 66 милиони тона јаболка се произведуваат во светот на годишно ниво.

6.Американците имаат фолклорен херој наречен Johnny Appleseed. Тој носел јаболка низ целата држава во САД.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote