in

Фасцинантни факти за есента

1. Најмногу луѓе во светот имаат роденден во есен.

2. Според истражувањата, есента ги прави жените поатрактивни.

3. Според митовите на античка Грција, есента настапувала кога Персефона се враќала во светот на подземјето.

4. Есента е сезона на јаболката.

5. Миграцијата на птиците кон југ започнува во есен.

6. Паѓањето на лисјата придонесува за заштита на новозасадените растенија во есен и зима.

7. За време на празникот Ноќ на Вештерките што се случува во есен, американците купуваат доволно бомбони и чоколади што е доволно да се наполнат 6 бродови големи колку Титаник.

8. Според статистиката, бебињата родени во есен најмногу достигнуваат возраст од 100 години за разлика од бебињата родени во други годишни времиња.

9. Во есен патувањето со авион и смештајот се поевтини.

10. Не сите места на планетата земја имаат есенски период.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote