in

Фотошоп алатката за замена на небото го олеснува лажното совршено зајдисонце.

Најдобар пријател на инфлуенсер.

Adobe се подготвува да додаде алатка за замена на небото со помош на АИ на Фотошоп што го прави полесно разменувањето на небото на која било слика со само неколку кликања. Компанијата ја прегледа алатката на YouTube пред нејзината конференција Adobe Max, закажана од 20 до 22 октомври.

Алатката користи машинско учење за автоматско идентификување на преден план и позадина на слика, заштедувајќи ги луѓето од создавање комплицирани маски за да ги раздвојат двете. Може да вчитате голем број драматични претходно поставени неба, а алгоритмите автоматски ќе ја изменат топлината и температурата на преден план за да одговараат на новото небо. Ако додадете топло, златно зајдисонце, на пример, тоа ќе го ажурира боењето на остатокот од вашата слика за да одговара.


Adobe не е првата компанија што нуди ваква алатка. Уредувачот на слики што работи на АИ, Луминар понуди замена со небото со еден клик од минатата година, на пример. Но, тоа е најновиот пример за Adobe кој го подобрува својот главен уредник на слики со помош на машинско учење.

Уметничката екипа на „Верж“ имала измешани чувства за алатката. Тие сметаа дека усогласувањето на боите изгледа добро изработено, но беа претпазливи во проценката на одликата од едноставното демо видео. Како и секоја компанија што демонстрира нов производ, Adobe ќе ги одбере само најласкавите примери. Тие, исто така, забележаа дека алатките за автоматско отсекување на Adobe обично работат прилично добро и дефинитивно ќе го олеснат овој вид на уредување.

Функција за замена на небото може да биде особено корисна за влијателите на Инстаграм, секогаш гледајќи да создадат совршен удар за патување. Минатата година, еден инфлуенсер беше критикуван откако беше забележано дека таа користи лажни облаци на нејзините фотографии. Таа подоцна рече дека отсекогаш била отворена за уредување на нејзините слики, но можеби и требала поголема разновидност. „Можеби треба само да го сменам небото што го избирам – но јас ми се допаѓа ова што го користам!“ додаде таа. Фотошоп може да помогне.

Adobe не соопшти кога оваа нова опција ќе биде додадена на Фотошоп, но може да очекувате да слушнете повеќе детали на претстојната конференција за компанијата Макс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote